in

НАЈНОВО! Од денеска вакцинација без закажан термин!

ОД ДЕНЕСКА ЗАПОЧНУВА ВАКЦИНАЦИЈА БЕЗ ЗАКАЖАН ТЕРМИН 
➡️ Граѓаните кои немаат закажано термин, првата доза вакцина ќе може да ја примат во пунктовите во здравствените домови, болници или поликилники во градовите, односно во постоечките вакцинални пунктови во здравствените установи.
➡️ Во спортските сали, ќе се врши масовна ревкацинација и таму нема да се вакцинираат граѓани кои немаат термин за вакцина.
➡️ Вакциналните пунктови во јавните здравствени установи, ќе имаат работно време, кое е објавено на вратите од здравствените установи.
➡️ Во Скопје вакцинарање без закажан тремин, ќе има во Поликлиниките Јане Сандански, Букурешт и Чаир, кои ќе работат од 7.30 до 19.30 часот. Од утре ќе се отвори и нов вакцинален пункт во Поликлиниката во Шуто Оризари кој ќе работи од 7.30 до 14.30 часот.
➡️ За вакцинација, потребен е задолжителен документ за лична идентификација, за здравствените работници да ги запишат вашите податоци и да бидете евидентирани во ситемот Мој Термин.
➡️ Апелирам до граѓаните што помасовно да се вакцинираат, бидејќи единствен начин да заврши оваа пандемија е што помасовна вакцинација. Овие месеци се одличен период кога бројките на новозаразени и хоспитализирани се намалени, достапноста на вакцините е големо.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote