in

#ВАКЦИНАЦИЈАCOVID-19МАКЕДОНИЈА НОВИ 13.592 ВАКЦИНИРАНИ ЗА ЕДЕН ДЕН!

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата.
☑️Вкупно се аплицирани 304.904 дози вакцини, а ревакцинирани се 71.060 граѓани.
☑️Вчера вкупно се вакцинирале 13.592 граѓани.
☑️Прва доза вакцина вчера примиле 2.411 граѓани.
☑️Бројот на лица кои изразиле желба за вакцинација преку веб платформата vakcinacija.mk е 429.464 граѓани.
✅Со последните бројки 47% од населението над 70 години имаат примено барем една доза вакцина.
✅Со последните бројки 41% од населението над 65 години имаат примено барем една доза вакцина.
✅Со последните бројки 34% од населението над 60 години имаат примено барем една доза вакцина.
👉 Пријави се на vakcinacija.mk бидејќи тоа е најлесниот и најбрз пат до термин за вакцинација.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote