in

ДОБРИ ВЕСТИ: Вакцината на МОДЕРНА е 100% ефикасна кај тешките случаи на КОВИД-19!

Модерна се подготвува да побара дозвола за започнување на користење на вакцината против Ковид-19 од Американсакта Фармацевтска Администрација и Агенцијата за Медицина на Европа наскоро. Во прес конференцијата, претставниците на Модерна потврдија дека нивната вакцина е ефикасна 94%, а ефикасноста се зголемува на 100% кај тешко заболените од корона вирусот, според најновите информации од истражувањата.

FILE – In this Monday, July 27, 2020 file photo, a nurse prepares a shot as a study of a possible COVID-19 vaccine, developed by the National Institutes of Health and Moderna Inc., gets underway in Binghamton, N.Y. Who gets to be first in line for a COVID-19 vaccine? U.S. health authorities hope by late next month to have some draft guidance on how to ration initial doses, but it’s a vexing decision. (AP Photo/Hans Pennink)

Сите волонтери кој ја примиле вакцината на Модерна покажале одлични знаци и ниту еден од нив не развил тешки симптоми. Резултатите од тестирањето според експертите се одлични. Според Американската Фармацевтска Агенција, вакцината на Модерна ќе биде тестирана и најверојатно ќе се одобри на 17ти Декември.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote