in

Вакцината на ОКСФОРД за КОВИД-19 најсилна досега! Предизвикува заштита од 99%

FILE PHOTO: A test tube labelled with the Vaccine is seen in front of AstraZeneca logo in this illustration taken, September 9, 2020. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

Вакцината за коронавирус на Оксфорд покажа дека предизвикува силен имунитет во организмот. Ефикасоста се пресмета на 99%, без разлика од возраста на субјектите. Истражувачите кој работеа на вакцината на Оксфорд изјавија дека податоците кои ги добиле при тестирањето на 560 волонтери покажуваат одлични првични резултати.

Истражувачкиот тим сега започна нови тестирања на вакцината, која се произведува од компанијата AstraZeneca, и резултати од таканеречените „трети тестирања“ се очекува да добиеме следните неколку недели. Истражувачки тимови од други компании, како што се Pfizer, Moderna и Sputnik веќе ибјавија оптимистични вести околу нивните вакцини.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote