in

Според најновата студија, вакцината на Фајзер е ефикасна 94%!

Студијата која беше направена минатиот викенд во Израел докажа дека вакцината на Фајзер доведува до намалување на симптоматските случаеви на Ковид-19 за високи 94%, откако се прибираа информации од 600,000 луѓе кои ги примија двете дози од вакцината.

Компарацијата се изврши помеѓу две групи со иста медицинска историја, во првата група беа сместени лица кои ги примиле двете дози на вакцината, а во другата оние кои не ја примиле. Ова е најголемата студија досега која била направена за вакцините против Ковид-19.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote