in

КОЛКУ ЌЕ ЧИНИ ВАКЦИНАТА НА ОКСФОРД? Вакцина наменета за целиот свет, дури и за најсиромашните земји.

Директорот на тимот што ја направи вакцината во Оксфорд, Ендру Полард, вели дека тие направиле „вакцина за светот“.

Вакцината против вирусот корона, што ја развива Универзитетот Оксфорд во соработка со АстраЗенек, ќе биде за целиот свет, бидејќи ќе чини само помеѓу три и четири долари, објави британски Телеграф.

  • Оксфордската вакцина е вакцина за целиот свет. Додека „Фајзер“ и „Модерна“ објавија дека успешно ја завршиле фазата на три теста, британскиот тим првично потенцираше дека нивната цел е нивниот производ да биде достапен на целата планета. Не е само вакцина што ќе може да се транспортира и чува на нормални температури, туку да биде достапна за секого – пишува во текстот на Телеграф.

Целта поставена од научници од Оксфорд и АстраЗенек е вакцината да им биде достапна на посиромашните земји во светот, се додава во текстот.

  • Со цена од само три до четири долари по доза, вакцината на Оксфорд е само мал дел од цената на вакцините „Фајзер“ и „Модерна“, која ќе се продава по цени помеѓу 20 и 32 долари, што е скапо за многу земји во развој.

Директорот на тимот што ја направи вакцината во Оксфорд, Ендру Полард, вели дека тие направиле „вакцина за светот“.

  • Нашата цел беше да ја направиме вакцината достапна насекаде. Мислам дека успеавме да го сториме тоа. Ова се многу возбудливи периоди за здравјето на луѓето – рече Полард.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote