in

Вакцината против грип е ефикасна и против короната?!

Луѓето кои се вакцинирале со вакцина против грип имаат помали шанси да се заразат со Ковид-19 и кај нив поретко се појавуваат компликации, покажа истражувањето направено од научници од Универзитетот во Мичиген.

Докторите анализирале податоци од над 27 илјади граѓани од оваа држава, кои биле позитивни на Ковид во изминатиот период, а 13 илјади од нив пред тоа примиле вакцина против сезонски грип.

Истражувањето покажало дека процентот на вакцинираните против грип кои се заразиле со Ковид-19 е понизок од оние кои не се вакцинирани против грипот. Луѓето кои примиле вакцина против грип имаат 24% помалку шанса да се заразат со корона вирусот.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote