in ,

WTFWTF Што?Што?

Интересни факти за човечката психа.


Еве неколку интересни факти за човечката психа кои веројатно не сте ги знаеле:

Луѓето се разликуваат по бојата на кожата, полот, возраста, висината, но има некои заеднички нешта. Еве само неколку интересни факти од областа на психологијата, кои можат да ни помогнат подобро да се разбереме себеси и другите:

 1. На човекот му требаат 66 дена, во просек, да создаде нова навика
 2. Со затворени очи полесно се сеќаваме на информации.
 3. Човечкиот мозок и стомакот се тесно поврзани, така што некои емоции многу се рефлектираат во работата на желудникот, на пр. грижи.
 4. Ако ги запишеме нашите соништа, ги правиме побрзо реализирани.

Интересни факти за соништата

 1. Семејството и блиските пријатели се најважниот извор на среќно детство.
 2. Способност да размислуваме за тоа како мислиме дека е знак на висока интелигенција.
 3. Кај секој маж, се комбинираат три индивидуи: онаа, кога мажот мисли дека е, оној, кој е кога ќе го земат предвид и оној, кој е вистински маж.
 4. Од сите човечки сетила, мирисот е најтесно поврзан со меморијата.

Интересни факти за мирисите

 1. Многу е лесно да се доминира со соговорникот, ако зборуваме со тивок и мирен глас. Особено во конфликт.
 2. Луѓето кои знаат да кажат БЛАГОДАРАМ се многу посреќни и позадоволни.
 3. Најефективниот начин да се запаметат информациите е 10-минутна пауза, по 30 до 50 минути учење.
 4. Однесувањето на за inубен човек е слично на однесувањето на нервозно болна личност.

Интересни факти за loveубовните и loveубовните врски

 1. Ако ги запишете сите ваши искуства на хартија пред испитот, тоа ќе ви помогне да освоите повеќе поени.
 2. Недостаток на сон предизвикува раздразливост и го зголемува ризикот од депресија.
 3. Петте најчести кошмари се паѓање, прогонство, парализа, одложување и смрт на сакана личност.
 4. Едно лице донесува одлуки брзо кога сака да оди во тоалет.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote