in ,

Ван дер Сар за ВАР: Ова не е фудбал!

Легендарниот голман Едвин ван дер Сар со години успешно играше во Премиер лигата, а по натпреварот помеѓу Евертон и Ливерпул, на Твитер објави за контроверзна ситуација.

Дербито во Мерсисајд заврши со резултат 2: 2, а многумина сè уште зборуваат за ситуацијата од надоместокот на судијата кога ВАР технологијата означи офсајд, што доведе до поништен гол.
„Ова е толку нефудбалски – одлуките ги донесуваат компјутерски програми! ВАР треба да постои за да се отстранат грешките и да се покаже дека е офсајд кога ситуацијата е јасна, а судијата погрешил. Ова не е поентата на ВАР “, напиша Едвин ван дер Сар на Твитер.

Ван дер Сар играше за Ајакс, Јувентус, Фулам и Манчестер Јунајтед со одлична играчка кариера, а за холандската репрезентација настапи 130 пати. Тој се пензионираше во 2011 година.

Во моментов работи како извршен директор на амстердамскиот гигант Ајакс.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote