in

СлаткоСлатко

ВО ВОДАТА ВО КОЈА СЕ ВАРИ цвеклото, ДОДАЈТЕ ЛИМОН, НО НЕ ПОСОЛУВАЈТЕ: Трикови кои постојано ќе ги користите

Ако правилно го зготвите, од цвекло можете да ги направите најубавите салати, како и сос за шпагети.

Цвеклото е здрав зеленчук и ако го јадете редовно, ќе му помогнете на организмот. Помага за чистење на бубрезите, крвта и црниот дроб, го подобрува видот и дигестивниот тракт… Готвењето нема да ги уништи неговите корисни својства, но ќе треба многу време за да омекне. Ја губи бојата со долго готвење, а за да не се случи тоа, следете едноставни правила кои ќе го зачуваат вкусот и светлата боја.

Како да се готви цвекло?

Некои домаќинки, кога варат цвекло, прво го лупат, но не правете го тоа. Само ставете го во тавче и покријте го со вода и никогаш не додавајте сол, бидејќи така само ќе го продолжите времето на готвење. И потоа истурете 1/2 лажичка сок од лимон (ако немате, може да се користи и оцет). Ова е количината за 3 l вода.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote