in

Што?Што?

Хакерите вратиле 260 од 600 милиони долари во украдени крипто -валути

Хакерите одговорни за една од најголемите кражби на крипто -валути во историјата, вратија повеќе од една третина од украдените речиси 600 милиони американски долари, велат експертите за блокчејн.

Poli Network, децентрализирана финансиска платформа која посредува во трансакции од peer-2-peer, објави дека е хакирана на Твитер, повикувајќи се на детали за дигиталните паричници на кои биле испратени токените.

Вредноста на средствата во паричниците беше нешто повеќе од 600 милиони долари во времето на објавувањето.

Poly Network подоцна ги повика хакерите да ги вратат украдените средства на неколку дигитални адреси, велејќи дека планира да преземе правни мерки.

Форензичката компанија за блокчејн „Chainalysis“ соопшти дека се вратени околу 260,97 милиони долари во крипто -валути.

Хакерите рекоа дека тие го извршиле грабежот за „забава“ и дека сакаат да ја покажат ранливоста на платформата пред другите да ја искористат, според аналитичката компанија за блокчејн технологија „Elliptic and Chainalysis“.

Идентитетот на хакерот не е познат.

Ројтерс не можеше да ја потврди автентичноста на информацијата.

Том Робинсон, ко-основач на „Elliptic“, смета дека хакерите можеби ги вратиле парите бидејќи е многу тешко да се исперат во толку голема сума.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote