in

Во Ватикан нема гужви за Велигден поради строгите мерки!

Владата во Италија воведе нови мерки за борба против коронавирусната пандемија низ целата земја за Велигденските празници, од денес стапи на сила нова тридневна „блокада“, додека бројот на нови инфекции и смртни случаи расте, а кампањата за вакцинација е бавна.

Во пресрет на Велигден во неделата, папата Фрањо во петокот ја водеше верската служба „Пат на крстот“ на речиси празниот плоштад Свети Петар, втора година по ред, пренесува Гласот на Америка.

Илјадници полицајци се распоредени низ целата земја за да обезбедат забрана за нови ограничувања за патување меѓу регионите, освен доколку е потребно, додека посетите на членовите на семејството и пријателите се ограничени на две лица еднаш на ден. Забранети се и традиционалните излети на велигденските празници.

Продавниците чија работа не е од витално значење се затворени, а рестораните и баровите се отворени само за достава.

По повеќе од една година од избувнувањето на пандемијата и повеќе од 110.000 жртви, граѓаните се повеќе се заморуваат од проширувањето на ограничувањата, но најчесто ги почитуваат мерките.

Во Ватикан, папата во петокот го посети центарот за вакцинација, каде што оваа недела околу 1.200 лица беа вакцинирани со вакцината Пагер Бајонтек. Папата се молеше за луѓето кои страдаат за време на пандемијата и за оние кои се грижат за болните.

На Италијанците ќе им биде дозволено да присуствуваат на велигденската служба оваа година, а папата Франциско ќе служи велигденска миса во сабота

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote