in

Што?Што?

Дали вечерата после 20 часот е навистина поврзана со дебелеењето?

Кога се обидувате да изгубите тежина, она што го јадете е исто толку важно како и кога го јадете. Оброците во вистинско време го олеснуваат правилното варење на храната, го забрзуваат метаболизмот, но исто така помагаат и во слабеењето.

Обилен појадок секогаш се препорачува наутро во рок од 30 минути до еден час по будењето, додека лесните и раните оброци навечер се сметаат за клучни за побрзо слабеење.

Вообичаено е верувањето дека ако јадете доцна навечер, всушност може да го отежнете губењето тежина, но и да доведете до зголемување на телесната тежина, пишува Times of India

Според студијата објавена во британскиот журнал за исхрана, нема врска помеѓу времето на јадење и зголемувањето на телесната тежина.

Студија спроведена од тим истражувачи од Кралскиот колеџ во Лондон ги испита навиките во исхраната на повеќе од 1.500 деца користејќи податоци од Националната програма за истражување на диети и исхрана на Велика Британија собрани помеѓу 2008 и 2012 година.

Тие ги проучувале податоците за да најдат врска помеѓу вечерен оброк, време и зголемен ризик од прекумерна тежина или дебелина. На крајот од студијата, тие не најдоа врска помеѓу доцните вечерни оброци и дебелината.

Ова нè доведува до заклучок дека проблемот не е времето, туку изборот на храна и количината што доведува до „ноќно“ дебелеење.

Долгото време помеѓу ручекот и вечерата ќе ве натера да јадете повеќе навечер. Потоа, ќе изгубите трага за количината храна што ја јадете и на крај јадете повеќе калории отколку што треба.

Друг проблем е што луѓето се повеќе склони кон лош избор на храна навечер. Кога сте гладни, копнеете по брза храна и тешко е да одолеете на искушенијата. Газирани пијалоци, солени закуски и десерти содржат многу калории и лесно можат да доведат до вишок тежина.

Лош избор на храна и трошење премногу калории може да доведе до некои други здравствени проблеми. Консумирање тежок и масен оброк пред спиење може да доведе до проблеми со варењето на храната. Ќе се чувствувате надуени ноќе, што исто така ќе влијае на квалитетот на вашиот сон.

Затоа, најдобро е да го јадете последниот оброк во денот најмалку два часа пред да одите во кревет.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote