in

Стариот велосипед на принцезата Дијана се продава за 44 илјади фунти!

BNPS.co.uk (01202 558833)øPic: Farnon&Lake/BNPS A quirky piece of modern British history has emerged for sale and experts are tipping it to collect as much as £1,500 A bicycle, owned by Lady Diana Spencer during her engagement to Prince Charles is set to get enthusiasts interested after it appeared on the market for the first time in almost a decade. The 1970s Raleigh traveller bike was first owned by Diana before she agreed to marry Charles, and she continued to ride it after the pair became engaged. However, there were those within the palace who deemed the blue bicycle unfit for a princess and she was discouraged from riding it, to the point she felt they had no chance but to sell it to Gerald Stonehill, the father of one of her friends.

Стариот велосипед на принцезата Дијана е продаден за 44.000 фунти.

Даминскиот велосипед „Рали Травелр“ од 1970-тите отиде двојно поскапо од цената што се очекуваше кога ќе го купи американски понудувач на Интернет од аукција што ја одржаа аукционерите „Бурстоу и Хјут“ во Битк, источен Сасекс, Англија, минатата недела.

Дајана – која трагично загина на 36-годишна возраст во сообраќајна несреќа во Париз – возеше велосипед секој ден до нејзиното поранешно работно место, расадник во Лондон, пред да се омажи за принцот Чарлс во 1981 година. Откако се омажи за британското кралско семејство, велосипедот очигледно беше оценет како „несоодветен за кралски“ од официјални лица, па затоа се ослободи од него.

Претходно достигна цена од 9.200 фунти кога беше продадена во 2018 година, а овојпат се очекуваше да се продаде само за 15.000 до 20.000 фунти.

Кога отиде под чекан, аукционерот Марк Елин го опиша како „веројатно најпознатиот велосипед на светот“, додека аукциската куќа Бурстоу и Хјут го наведе како „срамен велосипед“ и „познат симбол на угнетувањето на Дијана“.

Предметот дојде со писмо за автентичност на Gералд Стоунхил, кој го набави велосипедот директно од Дијана. Во писмото се споменуваат условите на гумите, како и ознаките на пенкалото на седлото.

Се верува дека велосипедот е продаден за толку висока цена поради огромната популарност на серијата „Круната“ на Netflix, која раскажува измислена верзија на историјата на британското кралско семејство, во која Дајана ја игра Ема Корин.

Откриено е дека новиот сопственик на историскиот велосипед е Бери Глејзер, истакнат адвокат во Балтимор, Мериленд,

Во изјавата, неговата фирма Адвокатската канцеларија на Бери Р Глејзер ДОО, рече дека тој „ќе постави споменик посветен на основните расистички корени на британското кралско семејство. Меморијалот ќе биде поставен во енклава во неговата канцеларија сместена во историска зграда, користена од подземната „пруга“ за да им помогне на робовите на слободата во Балтимор “.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote