in

Венчаницата на принцезата Дијана изложена во палатата Кенсингтон! [ВИДЕО]

Венчаницата што ја носеше покојната принцеза Дајана пред 40 години, кога се омажи за британскиот престолонаследник Чарлс, ќе биде изложена во нивниот поранешен дом – палатата Кенсингтон.

Нејзините синови Вилијам и Хари позајмија фустан за изложбата, која беше лансирана еден месец пред 60-от роденден на Дајана.

Венчаницата е дизајнирана од Дејвид и Елизабет Емануел, за свадбена церемонија што се одржа во јули 1981 година.

Фустанот беше специфичен по сите мери од тоа време, особено поради скорот долг скоро осум метри, кој беше покриен со школки.

Исто така, дизајнерите инсталирале корсет покриен со античка чипка, кој првично и припаѓал на кралицата Мери. Иако содржи многу историски моменти и им се оддава почит на бројните членови на кралското семејство, фустанот исто така испушта дух на времето во кое е направен, па затоа е украсен со големи ракави исечени со лакови и возбудувања.

На видеото прикажано на изложбата, дизајнерката Елизабет Емануел се присети на поканата на принцезата Дајана, кога изрази желба таа да ја дизајнира својата венчаница.

„Тоа беше еден од оние чудни моменти, кога знаеш дека твојот живот повеќе нема да биде ист“, рече Емануел.

Изложбата се фокусира и на дизајнерите кои правеле парчиња облека за кралицата Елизабета и нејзината мајка, а местото на одржување е палатата Кенсингтон.

Планот е да трае до 2 јануари, а влезот е бесплатен за сите посетители на палатата.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote