in

Макс Верстапен им ја украде пол позицијата на Мерцедесите!

Возачот на Ред Бул, Макс Верстапен успеа да ја добие пол позицијата на последната трка на сезоната во Абу Даби. Ова беше прва пол позиција на Ред Бул сезонава, а Холанѓанинот беше побрз од Валтери Ботас за само 0.025 секунди, додека Луис Хамилтон се најде на третото место.

Првите тројца беа раздвоени за само 0.086 секунди. Британецот Ландо Норис имаше одлични квалификации и заврши четврти, додека вториот болид на Ред Бул со Алекс Албон се најде на петтата позиција. Саинц стартува шести и ќе се обиде да му ја донесе 3тата позиција на конструкторите на МекЛарен на крајот на трката.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote