in

Верстепен победник на драматичната трка во Франција!

Епската битка за титулата продолжува откако Макс Верстапен го претекна Луис Хамилтон во претпоследниот круг на Пол Рикард.

Ред Бул изработи одлична стратегија и со 2 влегувања во пит боксот успеа да стигне до победа. Макс Верстапен заврши на првата позиција, а неговиот тимски колга заврши на последното место на подиумот.

Луис Хамилтон, кој водеше до претпоследниот круг, беше претекнат од возачот на Ред Бул и заврши на втората позиција. Валтери Ботас се најде на четвртата. Возачите на МекЛарен имаа одлична трка и беа петти и шести.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote