in

ВВ победи убедливо на предвремените избори во Косово!

Популистичката партија Vetëvendosje постигна убедлива победа на општите избори во Косово, покажуваат излезните анкети. Партијата на Албин Курти е на пат да освои над 40 проценти од гласовите, победувајќи ги партијата на Хашим Тачи од ПДК и либералната партија ЛДК, кои ќе освојат околу 15 проценти од гласовите.

Курти формираше Влада на почетокот на 2020 година, но беше симнат од власт под огромен притисок од администрацијата на Трамп, која беше желна да постигне договор меѓу Косово и Србија. Курти се спротивставуваше на пренесување на земјиштето меѓу земјите како основа на договорот, додека Тачи се чинеше поотворен кон предлогот.

Добро навремено обвинение за воени злосторства против Тачи го сруши договорот и двете земји потпишаа договор во голема мерка лишен од суштина, додека коалицијата со доминантна партија на ПДК беше воспоставена откако бргу се распадна соборувањето на Курти.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote