in

Vettel се обидел да го купи легендарното Ferrari F2004

Sebastian Vettel откри дека Ferrari F2004 е неговиот омилен болид, но кога се обидел да го купи еден за неговата колекција, болидот бил „премногу скап“. F2004 е легендарниот болид на Ferrari со кој Michael Schumacher ја освои својата седма и последна F1 шампионска титула. Таа сезона Schumacher победи 13 од 18 трки.

Пред минатата трка во Тоскана, синот на Michael, Mick Schumacher, го возеше болидот во чест на 1000та трка на Ferrari во F1. Vettel го разгледа болидот пред настанот и изјави: „Тоа е мој омилен болид на сите времиња. Ако ги погледнете нашите коли денеска, тие се многу поголеми. Оваа кола е околу 170 килограми полесна од нашите, тоа е многу голема разлика.“ Кога беше запрашан дали поседува кола од таа генерација во својата колекција тој рече: „Се обидев да го купам ист ваков модел на болид, но беше прескап. Ова е неверојатна кола.“

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote