in

СмешноСмешно

Висока концентрација на вијагра пронајдена во канализацијата во Сеул!

Високи концентрации на вијагра и други лекови што се користат за лекување на еректилна дисфункција се откриени во отпадните води во Сеул, а се очекува нивното присуство во урбаните области да се зголеми.

Присуството на хемикалии што се користат во овие лекови – инхибитори на фосфодиестераза-5 (PDE-5i) – беше високо за време на викендите во постројките за третман на отпадни води во Гангнам, во кои се сместени ноќни клубови, барови и барови на проститутка, открива новата студија.

„Проценуваме дека количината на потрошувачка на PDE-5i е за 31 процент повисока отколку во областите со помал ноќен живот“, напишаа научниците во трудот објавен во списанието „Научни извештаи“.

Експертите го проучувале присуството на хемикалии во приливот и отпадните води на две постројки за третман на отпадни води (ПСОВ) во главниот град на Јужна Кореја, како и во приемните води.

Нивната истрага покажа дека постојните постројки за третман на отпадни води „не можат да ги прифатат“ количините на овие хемикалии.

„Тие едвај ја преработија PDE-5i во домашна отпадна вода и на крајот го испуштија“, се наведува во трудот. „Со оглед на растечкиот пазар, се очекува повеќе и повеќе PDE-5 да бидат ослободени во урбаните области“, додава тој.

Околу 23 проценти од јужнокорејските мажи на возраст меѓу 30 и 39 години страдаат од еректилна дисфункција, покажуваат студиите, а вкупната продажба на PDE-5 и првите 20 корејски фармацевтски компании достигна 133 милиони долари во 2019 година.

Поради својата ефикасност во подобрувањето на сексуалните перформанси на мажите, хемикалијата честопати се користи нелегално во многу земји како состојка на медицински тоници, додаток во исхраната и хербален диететски производ.

Една неодамнешна студија откри PDE-5i и нивните аналози во 80 од 188 храна и додатоци во исхраната продадени во Кореја.

Околу 322 милиони пациенти ширум светот ќе страдаат од еректилна дисфункција во 2025 година, а преваленцата на нарушувањето во Азија се предвидува да скокне од 87 милиони во 1995 година на 200 милиони во 2025 година поради стареењето на популацијата.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote