in

Викенд појадок за целото семејство: Oмлет на необичен начин со шунка и кашкавал

Уживајте во викендот и вкусен појадок.

Состојки:

 • 450 гр леб исечен на коцки
 • 1 1/2 чаши млеко
 • малку сол
 • 550 гр сирење
 • 8 јајца
 • 200 гр шунка на коцки
 • 2 лажици млад кромид
 • лажица пармезан

Подготовка:

 1. Вклучете ја рерната на 180 C и истурете ја тавата за печење.
 2. Ставете половина од коцките леб во тавата. Нанесете половина од шунка и сирење, а потоа повторете го процесот.
 3. Во сад измешајте јајца, млеко, сол и сецкан кромид. Истурете ја оваа мешавина врз лебот, сирењето и шунката во тавата.
 4. Ставете поголем плех во рерната и плех со омлет. Потоа истурете вода во поголема тава и печете го сето тоа околу 60 минути, или додека не се испржат јајцата. Испечениот омлет посипете го со пармезан.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote