in

Виљареал подобар од Јунајтед во драматичното финале во ЛЕ!

Во драматичното финале на ЛЕ, на стадионот во Гдањск се сретнаа екипите на Виљареал и Манчестер Јунајтед.

Најпрвин од водство стигнаа Шпанците, откако најдобриот стрелец за оваа сезона на Виљареал, Џерард Морено ја затресе мрежата на Де Геа во 29 минута од натпреварот. Одговорот на Ѓаволите стигна преку Едисон Кавани во 55 минута.

Регуларниот дел од натпреварот заврши со нерешен исход, па мораше да се играат продолженија. Во продолженијата не беа постигнати головите и се се решаваше во пенал лотаријата. По изведени неверојатни 22 пенали, а само еден промашен од страна на Де Геа, Виљареал го обезбеди првиот трофеј во ЛЕ во нивната историја.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote