in

Вино посветено на коронавирусот направено во Франција!

Францускиот производител на вина Жан Плесентан го направи виното „La Cuvee Qu’on vide 19“, кое го именуваше според пандемијата ковид-19, а етикетата на виното е дизајнирана да потсетува на упатствата за задолжителните епидемиолошки мерки.

На задниот дел од етикетата, дизајнот е дополнително објаснет со оптимистички зборови „Годината 2020 година донесе не само вирус, туку и добра жетва“, пренесува списанието за вино Вино и Фино.

Виното во моментов се продава и се подарува на клиенти и деловни партнери на оваа винска куќа, но, благодарение на интернетот, постои голем интерес за оваа ознака.

Плезентан, сопственик на винаријата Д, признава дека не е вешт во промовирање на вино преку социјалните мрежи.

“Дојдов до оваа идеја за време на бербата. Ми требаше време да ја реализирам оваа идеја, но во основа е многу едноставна”, вели Плезентан, ко-сопственик на винаријата Домаин Јаулин-Плаизантин, која одгледува органски сертифицирани вина на 16 хектари. лозата како дел од апелот до Шинон во долината Лоара, објавува списанието.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote