in

Што?Што?

Полжавите можат да спијат 3 години! Прочитајте повеќе ФАКТИ за ПОЛЖАВИТЕ!

1. Постојат над 60,000 видови на полжави во светот

2. Дивите полжави живеат од 3 до 7 години, а оние кој се чуваат како миленичиња можат да живеат до 25.

3. Полжавите можат да спијат 3 години.

4. Полжавите се раѓаат со черупки и тие не можат да се заменат доколку се оштетат.

5. Постојат отровни полжави што можат да бидат фатални за човекот.

6. Просечно поминуваар околу 30 часа за полжавот да помине 1 километар.

7. Полжавите не чувствуваат болка.

8. Солта може да ги дехидрира полжавите.

9. Исто како и кај дрвата, прстените на полжавите ја покажуваат неговата старост.

10. Черупката на полжавот е направена од калциум карбонат.

 

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote