in

ВКУС НА НОСТАЛГИЈА: Старински штангли од орев без брашно

 

 

Иако формата е во облик на стапче за овој колач, ништо не ве спречува да правите sвезди, кругови и слични форми..

 

 

Состојки:

  • 250 гр мелени ореви
  • 250 гр шеќер
  • 1 цело јајце
  • 1 жолчка од јајце
  • 1 белка од јајце
  • 150 гр шеќер во прав
  • малку сок од лимон
  • малку сол

 

 

Подготовка:

Со миксер изматете 1 јајце и 1 жолчка со 250 гр шеќер. Додадете 250 гр мелени ореви и измешајте рачно. Смесата е малку леплива, па можете да користите проѕирна фолија за да ја развлечете. Исечете стапчиња со дебелина од 5 – 7 милиметри. Ставете ги стапчињата во плех за печење. Изматете 1 белка од јајце со 150 гр шеќер и малку сок од лимон, а потоа премачкајте ги стапчињата. Печете во рерна загреана на 100 степени еден час, а потоа уште половина час на 75 степени. Бидете сигурни дека белките остануваат бели.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote