in ,

СлаткоСлатко УбавоУбаво

Брз и вкусен грчки десерт со ореви – ќе ве воодушеви!

Грчки десерт со карамелизирани ореви.

Состојки:

  • 600 гр густ јогурт
  • 100 гр ореви
  • 3 лажици шеќер
  • малку рендана кора од лимон
  • 2 ванилин шеќери
  • 4 лажици мед

Подготовка:

Ставете три лажици шеќер во тавата и загревајте. Кога шеќерот ќе се стопи и добие светло жолта боја, веднаш додадете ги оревите и промешајте. Извадете го од шпоретот.

Ставете ги карамелизираните ореви на парче мрсна хартија и оставете ги да се изладат целосно.
Кога оревите ќе се оладат, исечкајте ги во процесор за храна.

Измешајте ладен јогурт со ванилин шеќер и кора од лимон.

Подгответе четири чаши и започнете со редење на десертот.

Ред јогурт, па ред трошки карамелизирани ореви. Јогуртот нека биде одозгора. Врз десертот ставете по половина орев и декорирајте со малку мед!

Послужете веднаш.

Пријатно!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote