in ,

УбавоУбаво СлаткоСлатко

ДОМАШЕН ЛЕБ СО СИРЊЕ КОЈ ЈА РАСПЛЕНИ ПЛАНЕТАТА: Рецептот има 3 милиони прегледи и може да го подготват почетници!

Направете го тоа и импресионирајте го вашето семејство, малкумина ќе веруваат дека не сте го купиле во „фенси“ пекара!

 

Домашниот леб секогаш е повкусен од купениот, па дури и кога рецептот е лесен, полн погодок за вашата трпеза!

Овој лесен рецепт за домашен леб, кој навистина изгледа посебно, има над 3 милиони прегледи! Состојките се лесно достапни, подготовката е едноставна, а резултатот е ефикасен и вкусен!

 

Состојки за тесто:

 • 200 грама брашно
 • 1 јајце
 • 20 грама шеќер
 • 1/2 квасец
 • 3 грама сол
 • 80 милилитри топло млеко
 • 30 грама путер

Премачкување:

 • Три чешниња лук
 • 1 лажица мајонез
 • 1 лажица шеќер
 • Млад кромид
 • 13 грама путер
 • 140 грама кашкавал

Измешајте ги состојките за тестото и оставете го да нарасне, а потоа формирајте кружен леб сличен на тестото за пица, само подебел. Вклучете ја рерната на 180 степени. Изгмечете го лукот, измешајте го со мајонез, шеќер, путер и ситно исечен млад кромид. Моделот на лебот „пресечете го“ со лажица на површината, премачкајте со смесата и наросете со рендан кашкавал, па печете околу 15 минути или додека не се испече убаво и кашкавалот почне да се топи.

Погледнете!

 

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote