in ,

СлаткоСлатко УбавоУбаво

Направете сами домашен сенф: По овој рецепт, никогаш повеќе нема да купите од продавница!

Прелив без кое не можете да замислите ручек со месо кое сега можете да го направите сами.

Не ви треба многу време или состојки за да направите сенф, и ќе добиете здрав и вкусен прелив кој одговара со месо.

 

Потребните состојки се: чаша семе од синап, шолја јаболков оцет, шолја овошен оцет, шолја пиво, парче лута пиперка, сол и бибер.

Ставете семе од синап во тегла и истурете пиво и оцет, затворете го и оставете го покриено 24 часа. Сомелете го семето во блендер, а потоа зачинете со сол, бибер и лута пиперка.

Подготвениот сенф оставете го во фрижидер неколку дена да ферментира. Колку подолго стои, толку посилен ќе биде мирисот.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote