in

УбавоУбаво СлаткоСлатко

НЕВЕРОЈАТНО Е СЕ ШТО МОЖЕ ОВОЈ ЗЕЛЕНЧУК ДА НАПРАВИ ЗА ВАШИОТ ОРГАНИЗАМ: Богат е со витамини, минерали, го зајакнува имунитетот, го заштитува срцето!

Со едно парче тиквички ги внесуваме сите потребни минерали и витамини во организмот

 

 

Тиквичките ја подобруваат функцијата и концентрацијата на мозокот, ги смируваат нервите и ги зајакнуваат, ја стимулираат работата на цревата, го зајакнуваат црниот дроб и му помагаат при детоксикација, но тоа не е крај на нивните лековити својства. Нутриционистите со право го класифицираат овој зеленчук како најкорисен зеленчук за организмот.

Поради широката примена во готвењето, одличниот вкус, ниската калорична содржина и поволното влијание врз здравјето, тиквичките со текот на времето станаа омилено јадење на многу кујни.

Овој сочен и лесен зеленчук е идеален за јадење во текот на летото, бидејќи содржи висок процент на вода, дури 93 проценти.

Зошто е добро да се јаде тиквичка?

Тие содржат многу витамини, минерали, особено високо ниво на витамин Ц, калиум, калциум, фосфор и селен.

Кората содржи големи количини на магнезиум и каротеноиди. Покрај тоа, тиквичките го активираат метаболизмот на клетките, снабдуваат вредни хранливи состојки и не прават посни.

Горчливите материи се важни и кај тиквичките, бидејќи ја стимулираат работата на цревата, го зајакнуваат црниот дроб и му помагаат при детоксикација. Консумирањето тиквички ја подобрува функцијата и концентрацијата на мозокот, тиквичките ги смируваат нервите и ги зајакнуваат и така ќе можете подобро да се справите со стресот.

Антиоксиданти, витамин Ц, бета-каротен и фолна киселина во тиквички можат да го намалат нивото на холестерол во крвта.

Тие исто така влијаат на здравјето на срцето. Тиквички го подобруваат варењето на протеините. Затоа е важно да ги јадете со месо и риба што е можно почесто.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote