in

Вкусен и сочен куп од мандарини

Вкусен и сочен куп од мандарина кој ќе го обожавате во овие зимски денови

Потребни состојки:

За желе од мандарина:

 • 3 чаши сок од мандарина
 • 1 чаша шеќер
 • 3 лажици скроб

За крем:

 • 1л млеко
 • 1 јајце
 • 1 лажица путер
  1 чаша шеќер
  2 лажици брашно
  2 лажици скроб
  1 пакет ванилин шеќер

Начин на подготовка:

Прво, за да го подготвиме желето, потребно ни е сокот од мандарина, скробот, шеќерет се заедно се меша во тенџере и се меша на тивок оган се додека не добие густа маса.

За да го подготвите пудингот млеко, скроб, брашно и шеќер во длабок тенџере, путер и јајцето измешајте и ставете го на шпорет и варете со постојано мешање додека не се згусне.

Од кога ке биде готов кремот сервирајте во чаши, а одозгора ставете од зелето со мандарини.

На здравје 🙂

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote