in ,

СлаткоСлатко УбавоУбаво

ШУМСКА ПРИКАЗНА: Најдобрата овошна торта која ќе ја пробате

Едноставен рецепт со богат вкус.

Состојки:

За кората:

  • 3 јајца
  • 3 лажици шеќер
  • 3 лажици млеко
  • 3 лажици масло
  • 1 ванилин шеќер
  • 3 полни лажици брашно
  • 1/2 лажиче прашок за пециво

За фил:

300 гр овошна мешавина / шумско овошје
120-150 гр шеќер
1 пудинг (40g) со вкус на јагода ,малина или ванила
250 мл вода

Декорација:

120 гр шлаг (во видеото шлаг со вкус на слатка павлака)
млеко според упатствата (на видеото 240 ml)
малку чоколадо за украсување

Подготовка:

Јајцата изматете ги со шеќерот додека не посветлат, а потоа додадете ги маслото, млекото, ванилиниот шеќер, брашното и прашокот за пециво. Продолжете да мешате.

Поставете плех за печење од 24 × 22 см со хартија за печење и истурете ја смесата. Печете на 180 ° C околу 12-15 минути. Проверете со чепкалка за заби.

Во бобинки додадете шеќер и вода (150 ml). Овошјето згответе го кога ќе зоврие уште 2 минути. Растворете го пудингот во преостанатата вода (100 ml). Потоа додадете пудинг и варете додека не се згусне. Извадете го од оган и изладете го 10-15 минути. Истурете ја кората и оставете да се излади целосно и да се зацврсти.

Шлаг изматете го според упатството, па ставете го над тортата. Изрендајте го чоколадото.

 

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote