in ,

Неодоливо вкусен и сочен колач од јаболко и кокос

Сочен колач со јаболка и кокос.

Состојки:

За кора:

 • 400 гр брашно
 • 200 гр гриз
 • 150 гр шеќер
 • 1 вреќа прашок за пециво
 • 2 вреќи ванилин шеќер
 • 70 гр кокос

Фил:

 • 1,5 кг јаболка
 • 130 гр шеќер
 • сок од еден лимон
 • рендана кора од лимон
 • 180 гр путер
 • шеќер за наросување

Подготовка:

Подгответе подлабок плех за печење и намастете го со путер.

Во длабок сад измешајте ги брашното, гризот, шеќерот, прашокот за пециво, ванилиниот шеќер и кокосот и поделете ги на три еднакви делови.

Излупете јаболко, изрендајте го, додадете шеќер, сок од лимон, рендана кора од лимон, измешајте добро, а потоа поделете на два еднакви дела.

Прво разредете 1/3 од сувата мешавина од брашно и други состојки, потоа 1/2 од филот, потоа втората третина од мешавината на брашно и други состојки, потоа втората половина од филот, па третата третина од сува мешавина од брашно и други состојки.

Изрендајте го путерот над него и оставете го да отстои еден час. Потоа печете го колачот на 180 степени додека не зарумени.

Кога ќе добие кафеава боја, извадете го од рерна, оставете го да се излади, па посипете го со шеќер.

На здравје!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote