in

СлаткоСлатко УбавоУбаво

Колач со лешници – едноставно неодоливо вкусен и уживајте со вашето кафе или чај!

Едноставен колач со лешници и чоколадо.

Состојки:

 • 7 белки
 • 7 лажици шеќер
 • 7 лажици брашно
 • 100 гр чоколадо за готвење
 • 150 гр лешници
 • 1 чаша масло
 • 1 прашок за пециво

Фил:

 • 7 жолчки
 • 100 гр чоколадо за готвење
 • 3 лажици шеќер
 • 125 гр путер

Декорација:

 • 50 гр мелени лешници

Подготовка:

Чоколадото се ренда грубо. Печете ги лешниците во рерна, потоа излупете ги и мелете ги на поголеми парчиња.

Изматете ги белките за да се добие цврст снег, а потоа полека додадете шеќер, брашно, мелени лешници, чоколадо и прашок за пециво, мешајќи постојано со шпатула или миксер со најмала брзина.

Подмачкајте ја тавата со путер, посипете со брашно и истурете ја подготвената смеса.

Загрејте ја рерната на 200 степени и кога ќе го ставите колачот да се пече, намалете на 150 степени и печете 20 минути.

Во меѓувреме, пополнете го полнењето со полнење жолчки со шеќер, додајте го меленото чоколадо и путерот, а потоа варете околу пет минути, мешајќи постојано со дрвена лажица.

Колачот оставете го во плех да се излади, а врз него рамномерно распоредете го филот.

Кога ќе се олади, исечете го на коцки и наредете го на плех, и посипете ги со украсен лешник како украс.

 

На здравје!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote