in , ,

УбавоУбаво СлаткоСлатко

Превкусен колач со вишни

Едноставен колач со јогурт и вишни.

 

 

Состојки:

  • 3 јајца
  • 320 гр брашно
  • 125 гр шеќер
  • 100 мл масло
  • 250 мл јогурт
  • 1 вреќа прашок за пециво
  • 1 кесичка ванилин шеќер
  • 20 вишни
  • шеќер во прав

 

 

Подготовка:

Истурете брашно измешано со прашок за пециво во еден сад, а потоа додадете шеќер и измешајте сè со рака.

Во друг сад ставете јајца, масло, јогурт и ванилин шеќер и исто така рачно промешајте.

Додадете ги сите суви состојки на влажните и лесно промешајте да се соединат убаво.

Поставете плех со хартија за печење и истурете го тестото.

Излупете ги вишните и наредете ги преку тестото, можете малку да ги турнете во тестото.

Печете во загреана рерна на 180 ° C околу 45 минути.

Обидете се со чепкалка ако колачот е печен, ако чепкалката остане сува кога ќе ја извадите, тогаш колачот е печен.

Извадете го од рерна, па оставете да се олади малку, па ставете ја на жичаната решетка заедно со хартијата за печење да се излади целосно.

Исечете и наросете со шеќер во прав.

На здравје!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote