in ,

СлаткоСлатко УбавоУбаво

КАКО компирот може да биде надвор крцкав, а внатре мек и сочен? Познатиот готвач откри тајна за која дури и другите професионалци не знаат

Никогаш немаше да ви падне на памет!

Компирите во рерна се едни од најчесто подготвуваните специјалитети ширум светот, и има многу причини за тоа. Освен фактот дека огромна бројка луѓе ја сакаат оваа храна, исто така е погодно што оваа намирница не бара „стоење“ покрај шпоретот, зеленчукот практично се подготвува сам.

Недостаток на ова јадење е што таквите компири обично не се крцкави како оној што се пржи во масло …

Како да го направите мек одвнатре, и да крцка кога ќе го гризете, откри познатиот готвач Дан Клагер, авторот на книгата „Chasing Flavour: Techniques and Recipes to Cook Bearlessly“.

Неговата „цака“ звучи многу невообичаено, малку луѓе знаат за неа. Зборот е во една клучна состојка. Прво, пред печење, тој не лупи, сече, вари или загрева компири. Наместо тоа, користете мали млади компири и белки од јајца!

Компирите најпрво се тркалаат целосно во снегот од белки, се зачинуваат по желба и се печат само околу 20 минути на 200 степени . Белките од јајца ќе ја направат кората од компири крцкава!

Пробајте и известете не! 🙂

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote