in , ,

СлаткоСлатко УбавоУбаво

УБЕДЛИВО НАЈВКУСНИОТ ДОМАШЕН НАМАЗ: Рецептот за намаз од бадем, без трошка шеќер, сите ќе бараат рецепт!

Без разлика дали ви треба намаз за леб, палачинки, кроасани или едноставно имате што да земете со лажица од тегла, домашната бела нутела ќе стане вашата омилена верзија на намаз.

Ако може да се избере, секогаш треба да изберете домашно производство, а белата нутела можете да ја направите сами, а најдоброто нешто е што нема ниту грам шеќер.

Потребно е:

  • 4 лажици печени мелени бадеми
  • 100 гр бело чоколадо
  • 100 мл слатка павлака
  • 90 гр путер
  • 1 лажица џем по ваш избор (праска, кајсија, малина)
  • 1 лажица мед
  • по избор малку изрендана кора од портокал

Подготовка:

Излупените бадеми лесно испржете ги и ситно мелете ги. Ставете ја павлаката и загрејте ја, а потоа растопете го изренданото бело чоколадо додека мешате. Во растопениот крем и чоколадната смеса додадете путер на коцки и измешајте сè добро. Додадете ги бадемите и комбинирајте сè убаво. Збогатете го вкусот со лажица џем и мед. Ставете го добиениот намаз во тегла и изладете го.

 

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote