in ,

Пилешки бургер

Вкусни пилешки хамбургери – ручек кој се подготвува брзо.

Состојки:

  • 500 гр пилешки филети
  • 5 парчиња млад кромид
  • мајчина душица
  • 1 јајце
  • 2 лажици презла
  • 1 лажица сув зачин од билки
  • масло за пржење

Подготовка:

Сомелето го пилешкото, додадете зачини, сецкан млад кромид, мајчина душица, јајце и презла.

Измешајте сè добро и оставете го да отстои околу еден час.

Потоа обликувајте плескавици и пржете ги во масло на умерена температура од секоја страна пет минути.

Послужете со пржени компири и салата по желба.

На здравје!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote