in ,

СлаткоСлатко УбавоУбаво

Овој специјалитет морате да го пробате – Пилешко со ананас и кари

Пилешко со ананас и зачини.

Состојки:

  • 400 гр пилешки гради
  • 1 морков
  • 1 зелен пипер
  • 2 прстени од ананас (конзервиран)
  • 1 лажичка кари
  • сол
  • 1 лажичка брашно
  • 200 гр ориз

Подготовка:

На малку масло попржете пилешки гради на коцки. Кога ќе завршите, оставете го настрана.

Исечете ги морковот и црвената пиперка на ленти и оставете ги да се варат на умерена температура околу 10 минути.

Додадете го ананасот исто така исецкан на ленти.

Во динстаниот зеленчук додадете кари и сол.

Згуснете со малку брашно по желба.

На крај додадете го прженото пилешко и варете уште 10 минути.

Послужете со ориз.

Пријатно!

 

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote