in ,

СлаткоСлатко УбавоУбаво

Највкусниот појадок кој некогаш сте го пробале: Тортиља со топено сирење-секој ке побара второ парче

Кога ќе пробате тортиља со растопено сирење, никогаш нема да сакате да јадете пецивово пекарницата, или каков било појадок. Овој е незаменлив..

 

Тортиља што се топи во устата е најдобриот појадок што можете да го замислите. Хранливата вредност на јајцата е многу висока, па затоа е појадок што ќе ве одржува до ручек. Вкусот е совршен.

Состојки:

  • -1 голема тортиља
  • -3 јајца
  • -50 гр рендано сирење Гауда
  • -50 гр варена шунка
  • -кечап
  • -мајонез
  • -сол на јајцата

Подготовка:

Подгответе ја тавата според големината на тортиљата.

Изматете ги јајцата, додадете сол и пржете ги изматените јајца во малку путер или масло без мешање, а потоа прилагодете ја јачината на гасот или електричната енергија. Кога ќе се испече долната страна на јајцата, ставете тортилја и превртете сѐ со шпатула, така што тортиљата се загрева и крцка, а јајцата ќе се испечат до крај. Сега ставете сирење и шунка на половина од тортиљата да се растопат малку. Додадете кечап и мајонез по желба. Свиткајте ја тортиљата , тргнете ја од оган и сервирајте.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote