in ,

УбавоУбаво СлаткоСлатко

Пилешко во млеко: Џејми Оливер ја откри тајната на најсочното месо!

Комбинацијата од пилешко и млеко, дури и со додавање цимет, можеби не звучи како нешто премногу примамливо, но бидејќи рецептот е од Џејми Оливер, секогаш вреди да се слушаат советите на експертите. Со своето долгогодишно искуство и куп готвачи и емисии, тој докажа дека разбира секакви рецепти, затоа овој пат ќе му веруваме и ќе ви го пренесеме овој рецепт.

Она што е многу важно во врска со овој рецепт е тоа што е многу лесен за подготовка, само треба да ги следите упатствата. Добро е што не мора да го подготвувате пилешкото неколку дена предходно за да отстои со зачините, туку сè прави на лице место. Убавината е во тоа што не очекувате да успее оваа комбинација на состојки, а изненадувачки е кога ќе видите колку месото е меко по подготовката. Единствената варијација на тема на рецептот е тоа што можете да го покриете садот во текот на првата половина од подготовката, но и не мора.

 

Потребни состојки:

  • Пилешко месо од околу 1,5 кг
  • 100 гр несолен путер
  • Маслиново масло
  • Половина стапче цимет
  • Грст свежа жалфија
  • 2 лимони
  • 10 чешниња лук
  • 500 мл млеко

Начин на подготовка:

Загрејте ја рерната на 190˚C и подгответе сад за печење во кој ќе го ставите пилешкото. Зачинете го добро со сол и бибер и пржете го на путер со малку зејтин, вртејќи го редовно за да добиете иста златна боја насекаде

Тргнете го од оган, извадете го пилешкото на чинија и извадете го преостанатото масло и путер од тавата. Во меѓувреме, излупете ја кора од лимон.

Вратете го пилешкото во садот и додадете ги останатите состојки, без да го лупете лукот. Ставете го во загреана рерна и печете час и половина. Повремено отворете ја рерната за да го истурите сокот врз пилешкото во кое се пече.

Кога служите, одделете го месото од коските и истурете на чинија со многу сос. Некои од предлозите за послужување се спанаќ или други зеленила и пире од компири.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote