in ,

СлаткоСлатко УбавоУбаво

СЛАДОЛОД СО ЧОКОЛАДО ГОТОВ ЗА ПОМАЛКУ ОД 10 МИНУТИ: Домашното е најдобро, заборавете да одите во продавница (ВИДЕО)

Дома направете сладолед на стапче кој ќе ги воодушеви децата, но и постарите. Не ви требаат повеќе од 10 минути, а ни состојките не се скапи. Ледено уживање кое ќе ве олади кога надвор температурите се високи.

Состојки:

 • 2 банани
  330 гр јогурт
  2 лажици шеќер во прав
  200 мл слатка павлака
  200 гр млечна чоколада
  30 мл масло

Подготовка:

Изблендирајте ги бананите, јогуртот и шеќерот во прав. Додадете слатка павлака и соединете со миксер. Истурете во калап за сладолед на стапче и оставете го во замрзнувач околу 6 часа. Растопете го чоколадото со маслото и потопете го сладоледот. Дозволете да се постави.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote