in

Што?Што?

Храна за подобра функција на мозокот

 

Да не можете да запомните каде сте ги оставиле вашите работи или како се нарекува личноста што ја познавате, може да изгледа како нешто што не е толку опасно, но ваквите пропусти на меморијата можат да се зголемат со текот на времето.

„Мозокот постојано минува низ невропластичност, што значи дека расте и се менува во текот на нашите животи. Еден начин да се поддржи овој процес и да се подобри функцијата на меморијата е преку одредена храна – вели неврологот и истражувач на невродегенеративните болести д-р Кристен Вилемир и предлага хранливи материи кои можат да ја подобрат функцијата на мозокот и меморијата.

Омега-3 масни киселини

„Омега-3 масните киселини се форма на полинезаситени масти, добри масти кои помагаат во обликувањето на когнитивните способности. „Тие се богати со еикозапентаеноична киселина (ЕПА) и докозахексаенонска киселина (ДХА), кои ја поддржуваат когнитивната функција, ја одржуваат флуидноста на клеточната мембрана и ја зголемуваат синаптичката пластичност“, објаснува научникот за Mind Body Green.

Соодветниот внес на ДХА игра важна улога во процесот на учење и меморија во текот на животот.

„Колку е поголема течноста клеточната мембрана, толку поефикасно се изведува, придонесувајќи за здраво расположение и меморија. Исто така е клучно за преживување, раст и обновување на клетките “, објаснува таа.

Со стареењето, концентрацијата на есенцијални масни киселини во ткивото се намалува. Бидејќи бројни студии покажуваат дека зголеменото ниво на ДХА во мозокот го намалува падот на когнитивните способности поврзани со стареењето и ризикот од Алцхајмерова болест, може да се заклучи дека оптималниот внес на омега-3 масни киселини е неопходен за зачувување на когнитивните функции и меморијата и може да ги одложи невродегенеративните болести.

Конзумирање на масна риба како лосос, скуша и сардини ќе ви овозможи да консумирате протеини и омега-3 масни киселини. За оние кои се на диета на растенија или вегани, научникот препорачува алги, ореви, бадеми, чиа семе и ленено семе.

Полифеноли

Полифенолите се растителни диетални антиоксиданти со антиинфламаторни придобивки, а бобинките се полни со нив.

„Боровинките се одлични за заштита од хронични заболувања и здравјето на мозокот“, вели Кристен.

Научните истражувања покажуваат дека поради нивната специфична биолошка активност тие го штитат срцето, крвните садови и имунитетот. Тие исто така се сметаат за молекули со потенцијален позитивен ефект врз спречување на хронични воспалителни болести, рак и процесот на стареење.

Едно 20-годишно истражување на Медицинскиот факултет Харвард открива дека возрасните кои јаделе боровинки и јагоди имале најмала стапка на когнитивно опаѓање.

„Може да го одложите когнитивниот пад дури две и пол години“, вели научникот.

Американското здружение за срце објави студија што беше спроведена врз повеќе од 93.000 жени на возраст од 25 до 42 години. За време на 18-годишното следење, тие откриле дека оние кои јадат боровинки и јагоди три пати неделно, имаат помали шанси да доживеат срцев удар.

Во моментов нема лек за Алцхајмерова болест или други форми на деменција, но наместо да се плашите од неочекувани исходи, преземете контрола каде што можете.

Додавањето вкусна и хранлива храна во вашата исхрана, како што се боровинки и ореви, е еден начин да се преземе иницијатива во врска со здравјето на вашиот мозок.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote