in ,

УбавоУбаво СлаткоСлатко

ЛАЖНА МАРГАРИТА: Направете пица со домашно тесто, а за подготовка и печење ви треба само половина час

Еве како да направите добра вечера за целото семејство без многу проблеми.

Состојки:

 • 100 мл јогурт
  ½ прашок за пециво
  2 лажици масло
  ½ лажички сол
  180-200 гр брашно (Т400)
  100-120 гр сирење
  малку маслиново
  околу 5 лажици пире од домати или излупени домати
  1 лажичка босилек
  оригано

Подготовка:

Измешајте јогурт и прашок за пециво, а потоа додадете масло и сол. Потоа додадете брашно и замесете тесто што не лепи. Тестото со дијаметар 28-29 см развлечете го на набрашнета хартија за печење.

Додадете го босилекот во излупените домати и премачкајте го преку тестото. Префрлете со хартија за печење во плех и наредете ги сецканите маслинки и ренданото сирење. Печете на 200 ° C околу 10 минути.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote