in ,

Мекa и лисната: Полнета погача – побогата и сочна од било кое пециво (ВИДЕО)

Пробајте нов рецепт за полнета погача.

Состојки:

  • 600-650гр брашно
  • 300мл млако млеко
  • 150мл масло
  • 1 јајце
  • 40g свеж квасец
  • 1/2 лажица сол
  • 1 лажица шеќер

Состојки за полнење:

  • 250 гр урда или сирење
  • 1 јајце

Подготовка:

Активирајте го квасецот, а потоа измесете мазно тесто. Оставете 30 минути да нарасне. Поделете го тестото, развлечете го едниот дел во правоаголник и ставете го филот, а потоа расукајте го и направете ролат. Продолжете со украсување на тортата. Премачкајте со жолчка и печете на 180 степени 35 минути.

На здравје!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote