in ,

УбавоУбаво СлаткоСлатко

Пaлента со сирење: Кремаст, ефтин, вкусен и здрав појадок што дава енергија!

Ви нудиме рецепт за појадок од кој пораснаа многу генерации 🙂

Состојки:

200 грама палента
3/4 лажици сол
25 грама путер
50 грама свеж крем сирење
500 мл вода
јогурт

Подготовка:

Во тенџере сварете вода .
Половина вода – 250 ml, одделете ја на страна, и додадете сол и путер во остатокот.
Кога путерот ќе се стопи, намалете ја топлината и промешајте ја палентата.
Постојано мешајте да не се формираат грутки и варете додека не омекне.
За време на готвењето, доколку е потребно, лесно додадете го остатокот од водата.
Пред крајот на готвењето, додадете крем сирење. Можете исто така да комбинирате палента со јогурт.

 

На здравје 🙂

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote