in ,

СлаткоСлатко УбавоУбаво

Салата од компир со краставица и морков: Неможете да одлучите дали изгледа подобро или има подобар вкус!

Нема ништо подобро од добра салата, а комбинацијата компири, мајонез и краставица не може да пропадне.

Нема да потрошите многу време, а уживањето е загарантирано.

Состојки:

  • 1 кг. компири
  • 150 гр. целер
  • 1 кромид
  • 500 гр. моркови
  • 250 гр. мајонез
  • 200 гр. кисели краставички
  • 1 лажица сенф
  • малку сол
  • малку црн бибер
  • неколку лажици оцет од тегла краставици

Подготовка:

Зеленчукот добро измијте го и сварете со се лушпи. Оставете да се излади, а потоа излупете.

Изрендајте ги краставиците ситно, измешајте со мајонез, сенф, сол и црн пипер. Додадете оцет. Исечете го компирот на потенки помфрит.

Го наполнив на чинија на која ставив калап. Ред компир, премаз, рендан морков, кромид и целер, повторно ред компир и така натаму. Оставете ја салатата во фрижидер да се зацврсти и вкусовите се мешаат.

Извадете го калапот и украсете.

Можете исто така да ја мешате салатата во сад.

 

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote