in ,

СлаткоСлатко УбавоУбаво

СТАР РЕЦЕПТ КОЈ СЕКОЈ МОЖЕ ДА ГО ПОДГОТВИ: Унгарска супа од кељ со колбаси и компири – цел оброк во чинија!

Одличен рецепт ако имате дома кељ и не знаете како да го подготвите!

Кељ е здрав лиснат зеленчук и е основа на многу рецепти што се подготвуваат во Европа и Азија многу години.

Една од нив е супа од унгарски кељ, подготовката е лесна, а вкусот е богат!

 

Состојки:

 • 500 грама кељ
 • Два компири
 • Два моркови
 • Еден поголем кромид
 • Три чешниња лук
 • 200 грама колбаси по желба
 • Коцка од зеленчук
 • Зејтин
 • сол, бибер
 • толчена сува пиперка
 • Кисела павлака

Подготовка:

Загрејте го маслото во тава и испржете ги сецканите моркови и кромид. Додадете сецкан лук и толчена пиперка, потоа колбасот исечен на коцки, па истурете 700 милилитри супа од коцка. Додадете сецкан кељ и компири на коцки. Сите состојки заедно да провријат додека компирот не стане мек, додадете повеќе вода доколку е потребно и зачинете со повеќе сол и црн пипер. Послужете со кисела павлака.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote