in ,

УбавоУбаво СлаткоСлатко

Брзи крофни: Меки како душа, солени или слатки, вие избирате!

Состојки:

  • 300 гр брашно
  • 2 јајца 275 мл течен јогурт
  • 6 гр прашок за пециво

додатоци за слатки:

  • кора од лимон
  • ванила

додатоци за солени:

  • околу 75 гр рендано сирење

Подготовка:

Брашното просејте го заедно со прашокот за пециво и додадете јогурт и 2 јајца и направете тесто .
Тестото е прилично густо, но не премногу густо, а во зависност од тоа какви крофни правите, додадете додатоци, но и не мора, можете и без нив.

Со крофни, многу е важно маслото да не биде премногу топло, бидејќи тогаш тестото брзо ќе се пржи однадвор и ќе остане живо од внатре, а ако не е доволно топло, тогаш маслото ќе „впива“ и ќе биде исто многу мрсни.

Најдобар начин да проверите дали маслото е доволно жешко е да ставите дрвена лажичка во маслото, а доколку видите дека има многу меури околу маслото, тогаш маслото е подготвено за пржење.
Пржете додека не зарумени едната страна како што сакате да порумени, свртете ја и испржете ја и другата страна.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote