in ,

СлаткоСлатко УбавоУбаво

Чизкејк топчиња само од 4 состојки и без печење: Чисто совршенство на вкус, подготвено за половина час!

Станува збор за многу флексибилен десерт кој добро одговара со шумско овошје, ореви и чоколадо. Најдобро од сè? Постојат верзии без печење, кои се подготвуваат многу лесно.

Ние ви нудиме рецепт за наједноставниот чизкејк во форма на топчиња каде најтешка задача е да почекате да се постават во фрижидер и да бидат подготвени за консумирање.

Состојки за чизкејк топчиња:

  • 200 грама крем сирење (несолен)
  • 100 грама мелени бисквити
  • 25 грама шеќер во прав
  • прелив од бело или темно чоколадо

Подготовка:

Извадете го крем сирењето од фрижидерот околу половина час пред подготовката за малку да омекне. Измешајте го со шеќер во прав додека не добиете мазна хомогена смеса. Измешајте го сецканиот бисквит со кремот. Можете да користите различни видови – од прстени за чај до ситни бисквити што нормално би ги користеле за да подготвите чизкејк. Ставете ја смесата во фрижидер најмалку еден час, да се исцеди. Изладената смеса поделете ја на помали топчиња. Ставете ги во замрзнувач половина час до еден час.

Растопете бело или темно чоколадо (по вкус) на пареа или микробранова печка, а потоа прелијте ги со изладените топчиња. Вратете ги топчињата во замрзнувач за да го исцедите чоколадото целосно, па ставете ги во кутија и чувајте ги во фрижидер.

На здравје!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote