in ,

СлаткоСлатко УбавоУбаво

Домашни мини пица ролати, готови за минута: Веднаш направете двојна мера, сите ќе ги изедат бидејќи се премногу вкусни!

Рецептите за лиснато тесто се пригодни кога немате време да месите и сакате убави домашни колачи.

Земете лиснато тесто и направете ги овие супер ролни за пица! Можете целосно да ги прилагодите на вашиот вкус, да ги ставите во рерна и да имате топли колачи за само петнаесет минути.

Состојки:

  • Пакување од лиснато тесто
  • 200 грама сирење
  • 150 грама шунка или салама (по избор)
  • Грст маслинки
  • Оригано
  • Кечап

Подготовка:

Загрејте ја рерната на 200 степени, обложете го плехот со хартија за печење. Расукајте го тестото во дебелина од околу половина сантиметар, намачкајте со кечап, посипете оригано и потоа нарачајте фил – рендано сирење, суво месо, сецкани маслинки … Секако, на пицата можете да ставите што сакате, како што се некои зеленчуци, разни деликатеси од сушено месо, фета сирење, спанаќ, важно е само овие работи да се исецкаат ситно за да можете да го завиткате тестото.

Започнете од најдолгата страна и превртете го тестото во “колбасот”. Потоа исечете го на два прста дебели, ставете ги ролатите на хартија за печење и печете додека убаво зарумени.

Послужете топло!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote